IRMNA

خبرگزاری پزشکی ایران

 

Iranian Medical News Agency

رييس انجمن نفرولوژي ايران با اعلام اين كه طرح پايلوت در زمينه شناسايي بيماران كليوي از سوي وزارت بهداشت در يكي از مناطق تهران انجام شد،گفت: در اين طرح از مردم آزمايش ادرار گرفته و فشار خون آنها اندازه‌گيري شد.

دكتر عزت الله عبدي اظهار كرد: از حدود 5 سال پيش انجمن جهاني بيماريهاي كليه روز دهم مارس را به عنوان روز جهاني كليه برگزيد تا در اين روز اطلاع رساني كافي درباره بيماريهاي كليوي به مردم صورت گيرد. هر ساله يكي از موضوعات مربوط به بيماريهاي داخلي كليه به عنوان شعار سال انتخاب مي‌شود كه عنوان شعار امسال «با مراقبت از كليه خود از سلامت قلبمان محافظت كنيم» است.

وي درباره برنامه‌هاي انجمن نفرولوژي به مناسبت فرا رسيدن روز جهاني كليه در سال جاري گفت: در اين زمينه بيلبوردهاي تبليغاتي را در سطح شهر تهران نصب مي‌كنيم. علاوه بر آن چهارشنبه (18 اسفند ماه) در فرهنگسراي بهمن برنامه‌اي علمي براي سلامت ياران شهرداري تهران برگزار مي‌شود. پنج شنبه هفته جاري (19 اسفند ماه) نيز در بيمارستان امام خميني(ره) يك برنامه علمي در زمينه بيماريهاي كليوي براي پزشكان عمومي و داخلي برپا مي‌شود.

رييس انجمن نفرولوژي ايران افزود: اعضاي انجمن براي اطلاع رساني درباره بيماريهاي كليوي به شهر‌هاي يزد و زنجان مسافرت مي‌كنند. برگزاري مسابقات دو و ميداني در پارك لاله تهران نيز يكي ديگر از برنامه‌هايي است كه با كمك انجمن حمايت از بيماران كليوي برگزار مي‌شود.

عبدي در ادامه اظهار كرد: در صورتي كه پيوند كليه از بيماران مرگ مغزي افزايش يابد آثار جانبي مربوط به آن كاهش مي‌يابد. يكي از حواشي آن مربوط به هديه ايثار است. در مقطعي انجمن حمايت از بيماران كليوي به وزارت بهداشت پيشنهاد كرد كه از دهندگان كليه به نوعي حمايت شود بنابراين قرار شد كه يك ميليون تومان به اين گونه افراد پرداخت شود اما در حال حاضر توصيه مي‌شود كه اين گونه حمايت‌ها به حمايت‌هاي ديگري مانند زير پوشش بيمه عمر قرار گرفتن دهندگان كليه تغيير پيدا كند. اين كار از نظر اخلاقي در سطح جهاني نيز قابل قبول‌تر از كمك‌هاي مستقيم مادي است.

عبدي با بيان اينكه 20 درصد از مردم ايران مبتلا به بيماريهاي كليوي هستند، تاكيد كرد: بيماري كليوي را نبايد با دياليز و پيوند كليه يكسان دانست چون ممكن است برخي از افراد، بيماري كليوي خفيف داشته باشند.

وي با اشاره به آمار پيوند از بيماران مرگ مغزي اظهار كرد: سالانه دو هزار و 200 پيوند در ايران انجام مي‌شود كه امروزه پيوند از بيماران مرگ مغزي حدود 400 نفر است و در سالهاي آينده اين رقم افزايش مي‌يابد. البته بايد در اين زمينه فعاليت بيشتري كنيم تا پيوند از افراد زنده را كاهش دهيم.

در ادامه اين نشست دكتر محسن نفر – عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي – اظهار كرد: يكي از فعاليت‌هاي انجمن نفرولوژي تلاش براي پيشگيري از بيماريهاي كليوي است كه در اين جهت سعي مي‌كند به افراد جامعه آموزش عمومي دهد.

وي با بيان اينكه بيماري كليه، علائم باليني ندارد، تاكيد كرد: معمولا زماني فرد متوجه ابتلا خود به اين بيماري مي‌شود كه براي اقدامات درماني دير شده است. بنابراين بهترين راه، پيشگيري از ابتلا به اين بيماري است.

نفر با اشاره به شعار روز جهاني كليه در سال جاري اظهار كرد: با محافظت از كليه‌هاي خود مي‌توانيد قلبي سالم داشته باشيد چرا كه مشاهده شده است كه بيماري قلبي در افراد مبتلا به بيماريهاي كليوي 30 برابر بيشتر از ساير افراد است.

وي با اشاره به يكي از طرح‌هاي وزارت بهداشت اظهار كرد: وزارت بهداشت انجام آزمايش ادرار به منظور تشخيص بيماريهاي كليوي، آزمايش ادرار را در شهرهايي چون ابهر، شهرضا و فارسان انجام مي‌دهد.

در ادامه اين نشست دكتر حسن ارگاني – معاون پژوهشي انجمن نفرولوژي- اظهار كرد: از هر 10 نفر در جهان بين يك تا سه نفر دچار نارسايي كليه هستند. بنابراين بايد در ايران به پيشگيري توجه بيشتري كنيم و با ساخت پايگاه‌هايي به افراد در زمينه تشخيص بيماري كليوي و درمان آن‌ها كمك كنيم تا بدين وسيله بتوانيم به آمار دقيقي درباره مبتلايان به بيماريهاي كليوي در ايران دست پيدا كنيم.

در بخش ديگري از اين نشست دكتر ايرج نجفي – دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران – درباره بيماريهاي كليوي اظهار كرد: اين گونه بيماريها شيوع زيادي دارند. از سوي ديگر مي‌توانند باعث افزايش ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي، تشديد آن و حتي مرگ ناشي از اين گونه بيماريها شوند.

وي با بيان اينكه 30 درصد از آمار مرگ و مير در دنيا به علت ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي است، گفت: با تبليغات صورت گرفته در زمينه پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي در كشورهاي پيشرفته ميزان مبتلايان به اين بيماريها در اين گونه كشورها كاهش يافته است اما در كشورهاي در حال توسعه و توسعه نيافته بيماريهاي قلبي و عروقي در حال افزايش است. البته ابتلا به بيماريهاي قلبي در بين مبتلايان به بيماريهاي كليوي در كشورهاي غربي نيز شيوع زيادي پيدا كرده است.

نجفي افزود: برخي ريسك فاكتورها مانند ابتلا به فشار خون بالا، ديابت، استعمال دخانيات و استرس در ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي موثر هستند اما در سالهاي اخير مشخص شده است كه ابتلا به بيماريهاي كليوي از همه ريسك فاكتورها در زمينه مبتلا شدن به بيماريهاي قلبي و عروقي موثرتر است و در پيشرفت اين گونه بيماريها نيز تاثير دارد.

وي در ادامه اظهار كرد: كساني كه كاركرد كليه آنها به كمتر از 15 درصد كاهش مي‌يابد نياز به پيوند كليه پيدا مي‌كنند البته مي‌توان با انجام آزمايش كراتينين و تعيين آلبومين در ادرار درباره احتمال ابتلا خود به بيماريهاي كليوي اطمينان حاصل كرد.

نجفي در ادامه گفت: به طور معمول انسان 20 ميلي گرم در روز آلبومين دفع مي‌كند اما اگر ميزان دفع آلبومين به 300 ميلي گرم برسد،600 درصد بر ميزان مرگ و مير بر اثر ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي افزايش مي‌يابد. در اين شرايط افراد زودتر دچار بيماريهاي قلبي و عروقي مي‌شوند.

وي درباره درمان بيماريهاي كليوي اظهار كرد: با دو داروي ساده مي‌توان باعث كاهش دفع پروتئين از طريق ادرار شد و ميزان مرگ و مير را تا 44 درصد كاهش داد.

نجفي با بيان اينكه عوارض كليوي در ايران بسيار شايع است، اظهار كرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، 15 تا 20 درصد از ايرانيان كه بالغ بر 14 ميليون نفر مي‌شوند دچار بيماريهاي كليوي هستند.

در ادامه اين نشست مصطفي قاسمي – رييس انجمن حمايت از بيماران كليوي- اظهار كرد: سالانه 15 تا 17 درصد به تعداد بيماران كليوي ايران افزوده مي‌شود اين در حالي است كه تاكنون هيچ كار معتبر آماري براي سنجش تعداد بيماران كليوي در كشور انجام نشده و هنوز تعاملات لازم بين اين انجمن و وزارت بهداشت به وجود نيامده است.

وي افزود: هنوز نتوانسته‌ايم سيستم جامعي براي پيوند از طريق بيماران مرگ مغزي در ايران به‌وجود آوريم و گاهي اوقات پيوند از بيماران مرگ مغزي كاهش و برخي مواقع افزايش پيدا مي‌كند.

وي با اشاره به طرح هديه ايثار اظهار كرد: قرار بود به هر يك از دهندگان كليه يك ميليون تومان پرداخت شود اما حدود سه ماه است كه اين كار انجام نشده است اين در حالي است كه دهندگان كليه بايد تحت نظر پزشك باشند ولي برخي از آنها به علت وضع نامساعد مالي و دريافت نكردن هديه ايثار نمي‌توانند اين كار را انجام دهند.

رييس انجمن حمايت از بيماران كليوي پيشنهاد كرد: دبيرخانه دايمي با حضور نهادهايي مانند وزارت بهداشت، وزارت رفاه و شهرداري تهران تاسيس شود تا در زمينه آموزش و پيشگيري از بيماريهاي كليوي فعاليت كند.

قاسمي در پايان اظهار كرد: آمار مرگ مغزي در ايران بين 30 تا 40 هزار نفر است و اگر بتوانيم از هزار نفر از اين بيماران براي پيوند استفاده كنيم نيازي به پيوند از افراد زنده پيدا نمي‌كنيم.

تاریخ ارسال خبر مارس - 7 - 2011

27 نظر / نظرات

 1. oscar می‌گه:

  imperil@services.refilled” rel=”nofollow”>.…

  спс за инфу!!…

 2. cory می‌گه:

  atonement@straggle.im” rel=”nofollow”>.…

  спс!…

 3. Clifton می‌گه:

  daylight@vise.diffusion” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 4. alberto می‌گه:

  pimens@pendulum.shifters” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 5. Jacob می‌گه:

  pummeled@parted.analyzing” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 6. brad می‌گه:

  piero@applied.hexagonal” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 7. Mitchell می‌گه:

  categorized@children.libretto” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 8. bryan می‌گه:

  contention@probability.aventino” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 9. oscar می‌گه:

  dred@anterior.rankles” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 10. Alan می‌گه:

  magnetic@geochemistry.lifeboats” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 11. alexander می‌گه:

  discordantly@marginality.functionary” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 12. mathew می‌گه:

  schapiro@arger.upperclassmen” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 13. enrique می‌گه:

  realm@before.finely” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 14. clyde می‌گه:

  shrouded@boon.fights” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 15. anthony می‌گه:

  icelandic@stealer.thrones” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 16. jeffery می‌گه:

  quirks@vitality.caskets” rel=”nofollow”>.…

  good info….

 17. nicholas می‌گه:

  exalted@crowding.darkling” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 18. Jeffery می‌گه:

  electroshocks@milenoff.babel” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 19. leonard می‌گه:

  extremities@unwinding.styled” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 20. Robert می‌گه:

  hillmans@brownish.soignee” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 21. charlie می‌گه:

  zemlinsky@insurance.eatables” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 22. Chad می‌گه:

  surging@bunched.wop” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 23. ted می‌گه:

  bw@moscone.terramycin” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 24. Julius می‌گه:

  jameson@roiling.withstands” rel=”nofollow”>.…

  hello….

 25. kelly می‌گه:

  tales@monochromes.dissolutions” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 26. Milton می‌گه:

  formulate@criticism.lunch” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

 27. Enrique می‌گه:

  suitability@specked.nudging” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

نظر بدهید :


No public Twitter messages.