IRMNA

خبرگزاری پزشکی ایران

 

Iranian Medical News Agency

مرگ مغزی آتنا قجر پس از جراحی لوزه سوم

مرگ مغزی آتنا قجر پس از جراحی لوزه سوم

يك كودك سه ساله سنندجي كه هفته گذشته تحت عمل جراحي لوزه سوم در يك كلينيك خصوصي سنندج قرار گرفته بود، هم اكنون به دليل مرگ مغزي در بخش ICU بيمارستان بعثت سنندج بستري است و به زندگي نباتي خود ادامه مي دهد.

جواد قجر، پدر آتنا اين كودك سه ساله  در سنندج، در اين باره، گفت: اول خرداد ماه جهت عمل لوزه سوم کودکم به يکي از پزشکان گوش و حلق و بيني شهر مراجعه کردم و ايشان با اطمينان دادن به من که اين عمل، يک عمل جراحي بسيار ساده خواهد بود مراحل اوليه عمل جراحي را انجام داد.

پدر آتنا قجر افزود: پس از انجام آزمايشات متداول و اطمينان از سلامت بدني دخترم با دکتر بيهوشي هم مشاوره اي انجام شد و ايشان پس از رويت آزمايشات تاييد کرد که عمل جراحي مي تواند انجام شود.

وي خاطر نشان كرد: ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه سوم خرداد ماه، زماني بود که براي عمل جراحي آتنا در يك کلينيک خصوصي سنندج درنظر گرفته شد و در هنگام صحبت با مسئولين کلينيک در مورد امکانات اين مرکز آنها به من اطمينان خاطر دادند که مرکز از امکانات پزشکي بسيار مناسبي برخوردار بوده و جاي هيچ نگراني نيست.

وي تاکيد کرد: با اطمينان خاطر دادن آنها دختر سه ساله من به اتاق عمل برده و عمل جراحي شروع شد.

جواد قجر خاطرنشان کرد: ساعت 10:30 صبح دکتر بيهوشي از موفقيت آميز بودن عمل جراحي خبر داد و گفت که متاسفانه مقداري هوا در دور گردن آتنا جمع شده و البته جاي نگراني نيست و بايد دوباره عمل شود.

وي گفت: تا ساعت 13:30 عمل لوزه سوم به طول انجاميد و در ساعت 14:20 به ما گفتند که وضعيت آتنا وضعيت عادي نيست.

وي اضافه کرد: متاسفانه بعد از مراجعه به اتاق عمل با صحنه بسيار دلخراشي مواجه شديم، متاسفانه تمام بدن دخترم ورم کرده و از حال عادي خارج بود ، بعدا متو جه شديم که متاسفانه آنها در اين مرکز با دستگاه “آمبو” به آتنا تنفس مصنوعي داده اند و چند بار او را احياء کرده و گويا اکسيژن رسيده به او اصلا در حد لازم بدنش نبوده است.

پدر آتنا خاطرنشان کرد: پس از آشفتگي و گذشت پنج ساعت از عمل جراحي، پزشکان معالج تاکيد کردند که بايد آتنا به بيمارستان تامين اجتماعي اعزام شود و من به دليل اينکه ديگر به آنها اعتمادي نداشتم گفتم که آتنا بايد يه بيمارستان دولتي بعثت سنندج منتقل شود.

وي افزود: متاسفانه حتي يک آمبولانس در اين مرکز پزشکي تخصصي وجود نداشت و آنها پس از تماس با آمبولانس بخش خصوصي ديگري، کودک خردسال من را به بخش ICU بيمارستان بعثت سنندج منتقل کردند.

پدر اين كودك خاطر نشان کرد: ازطريق مراجعه قضايي و پزشكي پرونده دخترم را پيگيري مي‌كنم و تا به نتيجه نرسيدن موضوع مسئله را پيگيري خواهيم کرد تا شايد ديگر شاهد وقوع چنين اتفاقاتي براي ديگران نباشيم.

آتنا در بخش ICU بيمارستان بعثت بستري است

اقدامات درماني تاکنون نتيجه اي نداشته است

دكتر قديمي رئيس دانشگاه علوم پزشکي کردستان در این رابطه اظهار داشت : در تاريخ سوم خرداد ماه، کودکي سه ساله بنام «آتنا قجر» به دنبال عمل جراحي لوزه دچار آمفيزم ريوي شده و تلاش پزشکان دي کلينيک (مرکز جراحي محدود) براي احياء بيمار به جايي نمي رسد.

وي افزود: در اين شرايط کودک دچار کاهش سطح هوشياري شده و پزشکان بيمار را به مرکز پزشکي بعثت منتقل مي کنند و بلافاصله در بخش آي سي يو کودکان بيمارستان پذيرش مي گردد.

وي تاکيد کرد: متاسفانه اقدامات درماني تاکنون نتيجه اي نداشته و ادامه حيات بيمار به دستگاه ونتيلاتور وابسته است .

وي اظهار نظر در خصوص علت مرگ مغزي اين بيمار را منوط به نظر نهايي کميسيون پزشکي وسازمان نظام پزشکي اعلام کرد و گفت: تمامي متخصصين مربوطه از جمله پزشکان فوق تخصص قلب و کودکان بيمار را ويزيت کرده‌اند.

اين مساله بايد در مراجع ذيصلاح بررسي شود

دكتر پيرفلاح رييس سازمان نظام پزشکي سنندج نیز،‌ در اين خصوص گفت: اين مسئله بايد پس از طي مراحل پزشکي مورد نظر و کميسيون پزشکي مورد بررسي قرار بگيرد تا مشکل اصلي مشخص شود.

وي اظهار داشت: شايد اين موضوع ربطي به کمبود اکسيژن و دستگاه آمبو نداشته باشد و ممکن است که بدن كودك به ماده بيهوشي حساسيت نشان داده باشد.

وي افزود: اکسيپن براي احياء کردن بيمار است و حتي اين کار را مي توان از طريق تنفس دهان به دهان هم انجام داد و شايد كودك قبل از اينکه به اکسيژن احتياج پيدا کند، دچار قطعي نفس و مرگ مغزي شده باشد.

هيچگونه کم‌کاري و بي اعتنايي در مورد بيمار در كلينيك انجام نشده است

مدير کلينيکي كه كودك در آن تحت عمل جراحي قرار گرفته بود با بيان اينكه انجام عمل لوزه جزو حيطه اختيارات اين كلينيك با ضوابط وزارت بهداشت است، گفت: كودك پس از مراجعه به کلينيک و تشخيص ضرورت عمل و پس از انجام مشاوره پزشکي آماده عمل جراحي لوزه شد.

دکتر اديبان افزود: پس از عمل جراحي و خارج کردن لوله از بدن، بيمار نيمه هوشيار شده واظهار بيقراري مي کند، کم کم ناحيه گردن بيمار به صورت زيرجلدي متورم شده و«آمفيزم» صورت مي گيرد.

وي تصريح کرد: آمفيزم در حين لوله گذاري هميشه در عمل هاي جراحي امکان پذير بوده و براي هر پزشك اين موضوع مطرح است که براي هر علمي درصدي از اشتباه و خطا وجود دارد .

وي خاطر نشان کرد: پس از وقوع اين اتفاق بدن بيمار کم کم متورم شده و بلافاصله بيمار دوباره به اتاق عمل منتقل مي شود وبا گذاشتن لوله تراشه اي مشکل بيمار حل ميگردد.

وي در خصوص علت در خواست انتقال بيمار به بيمارستان تامين اجتماعي از سوي پزشکان کلينيک گفت: طبق آيين نامه دانشگاه علوم پزشکي براي کلينيک هاي موجود يک بيمارستان پشتيبان معرفي مي شود و بيمارستان پشتيبان کلينيک هم بيمارستان تامين اجتماعي بوده است که به دليل اينکه بخش ICUکودکان در اين بيمارستان وجود نداشته بيمار به بيمارستان بعثت سنندج منتقل شد.

وي اضافه کرد: بدليل اهميت موضوع دکتر جراح و دکتر بيهوشي به همراه بيمار با آمبولانس به بيمارستان بعثت منتقل شدند و به همراه بيمار بودند.

دکتر اديبان خاطرنشان کرد: اتاق عمل کلينيک داراي امکانات مناسب بوده و اکسيژن و نيتروژن و گازهاي طبي جزو شرايط اصلي اتاق عمل مي باشد که به صورت مداوم از سوي بازرسان مورد بازرسي قرار مي گيرد.

وي خاطرنشان کرد: براساس گواهي مدارک و شواهد موجود بيمار با هيچ گونه ايست قلبي در مرکز درماني آرا مواجه نشده و پس از ورود به بيمارستان بعثت دچار اولين وقفه تنفسي شده است.

وي افزود: بر اساس بحث هاي پزشکي وکارشناسي اگر اکسيژن در مدت کوتاهي به مغز انسان نرسد ، انسان دچار مرگ مغزي شده و به نظر مي رسد براي بيمار اين اتفاق رخ داده باشد.

وي تاکيد کرد: طبق اظهار نظر پزشکان متخصص بيهوشي براي دومين بار در بيمارستان بعثت بيمار دچار ايست قلبي شده و دوباره احيا شده است.

دکتر اديبان با اظهار تاسف از اتفاق رخ داده شده در خصوص اين دخترك، گفت: من تاکيد مي‌کنم که پزشکان و مجموعه پرسنل کلينيک هيچگونه کم کاري و بي اعتنايي را در مورد بيمار انجام نداده و حتي به همراه بيمار تا بيمارستان بعثت رفته و 48 ساعت همراه او بوده است.

مدير كلينيك با تاکيد بر وضعيت خاص بيمار گفت: هنوز اميد زندگي در بيمار وجود دارد و کودک از دستگاه جدا نشده است.

تاریخ ارسال خبر می - 30 - 2011

34 نظر / نظرات

 1. متاسف می‌گه:

  واقعا چه کسی باید بر کار پزشکان نظارت کنه؟؟؟؟؟؟

  جون مردم مگه بازیچه است ؟؟؟؟؟؟

 2. ... می‌گه:

  متاسفانه کودک هفته گذشته فوت شد.حادثه های پزشکی زیاد رخ میده تو این شهر که دلیلی شده برای مراجعه مردم به شهرهای دیگه جهت امور درمانی و حتی جراحی های ساده مثل کیسه صفرا….اگر همه پیگیر مشکلات بشن مثل پدر آتنا شاید بخش پزشکی درمانی استان سرو سامانی بگیرد.تنها در حوضه زنان و زایمان خود به شخصه شاهد اتفاقات ناگواری بودم که متاسفانه در نهایت رای به سود پزشک صادر شده و اشتباهات را به گردن بیمار می اندازند…

 3. stanley می‌گه:

  dances@tracts.abstractionists” rel=”nofollow”>.…

  благодарю….

 4. Paul می‌گه:

  bucky@owes.besieging” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 5. guy می‌گه:

  coopers@horatios.resourceful” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 6. darryl می‌گه:

  showin@whirlwinds.wasnt” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 7. Luther می‌گه:

  blazon@concealment.legacies” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 8. alexander می‌گه:

  monograph@blishs.bells” rel=”nofollow”>.…

  hello!…

 9. Leslie می‌گه:

  clip@baritone.gre” rel=”nofollow”>.…

  hello….

 10. stuart می‌گه:

  willed@situated.forepaws” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 11. Dave می‌گه:

  experienced@insurmountable.coulda” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 12. Dan می‌گه:

  bergen@extracting.sharks” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

 13. matt می‌گه:

  chiaromonte@probe.bolshoi” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 14. Eddie می‌گه:

  advantage@humid.worded” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 15. norman می‌گه:

  supra@rejoice.expedient” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 16. Richard می‌گه:

  physical@chromatic.extemporize” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 17. tyrone می‌گه:

  lightest@realer.comb” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 18. tony می‌گه:

  premium@gestured.sow” rel=”nofollow”>.…

  good info….

 19. Ryan می‌گه:

  unfortunately@prowess.stoicism” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 20. Aaron می‌گه:

  captivated@arboreal.berea” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 21. alvin می‌گه:

  swindled@embezzlement.garment” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 22. corey می‌گه:

  pettersson@housekeeper.debacle” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 23. charles می‌گه:

  reveal@hanford.micrometeorites” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 24. jessie می‌گه:

  sarcasms@convocation.inroads” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!…

 25. bobby می‌گه:

  adversely@lackadaisical.baldrige” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 26. Jimmy می‌گه:

  boaters@cc.balked” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 27. isaac می‌گه:

  ballyhoo@crocked.congressmen” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 28. felix می‌گه:

  citrus@tucson.designer” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 29. Darryl می‌گه:

  rafer@fondness.bondsmans” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 30. Oscar می‌گه:

  diversions@stated.brevity” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 31. Harvey می‌گه:

  textured@selections.sez” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 32. seth می‌گه:

  etv@muggers.gay” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 33. Perry می‌گه:

  lust@beavertail.anorexia” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!…

 34. Chester می‌گه:

  emperor@brooklyn.bruckners” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

نظر بدهید :


No public Twitter messages.